Rita Dominic, Tonto Dikeh, Linda Ejiofor, IK Ogbonna, O.C Ukeje, Others Stun At #AMVCA2015 Nominees Cocktail Party

[wp_ad_camp_4]

[wp_ad_camp_1]

On Wednesday, the 10th of December, 2014, at 20:30 CAT (7:30pm Nigerian time), nominees for the third edition of the prestigious Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) were revealed.

Announcing the nominees was popular on air duo, Nick Mutuma of Mashariki Mix and Sika Osei of 53 Extra during a special live broadcast on all Africa Magic and Maisha Magic channels. With them in the studio to discuss the quality of this year’s entries was renowned writer, filmmaker and AMVCA judge, Mr. Femi Odugbemi.

Here are the Nominees;

AMVCA 2015 – Nominees
Category
Best Actor in a Comedy   Project Name Nominee Name
The Interview – A Tale of Frank Donga Kunle Idowu
The Meeting Femi Jacobs
Meet The Adebanjos Wale Ojo
Horn Free Day Kelechi Udegbe
Fundi-Mentals Gerald Langiri
The Last 3 Digits Nonso Diobi
Best Actress in a Comedy Project Name Nominee Name
Folly Joke Silva
When Love Happens Weruche Opia
The Meeting Rita Dominic
A Letter From Adam Lydia Forson
I Come Lagos Nse Ikpe Etim
Best Actor in a Drama Project Name Nominee Name
A Place In The Stars Gideon Eche-Okeke
Honeymoon Hotel IK Ogbonna
Unforgivable Mike Ezuruonye
Devil In The Detail Adjetey Anang
Brave Wole Ojo
Confusion Na Wa OC Ukeje
Secret Room O.C Ukeje
Best Actress in a Drama Project Name Nominee Name
Make.a.Move Ivie Okujaye
Iyore Rita Dominic
A Place In The Stars Amaka Mgbor
Love Or Something Like That Joselyn Dumas
October 1 Kehinde Bankole
Reflections Aisha Kamara
Best Art Director Project Name Nominee Name
October 1 Pat Nebo
Secret Room Crey Ahanonu & Simon Peacemaker
Veve Ayako Bertolli
Verdict Stanlee Ohikhuare
Prince Of Barmah Frank Rajah Arase
Best Cinematographer Project Name Nominee Name
October 1 Yinka Edward
A Place In The Stars John Demps, Harald Beeker & Manuel Lapiere
The Antique DJ Tee
Verdict Stanlee Ohikhuare
Secret Room Lukman Abdulraman & Simon Peacemaker
Best Writer (Comedy) Project Name Nominee Name
The Meeting Tunde Babalola
Clinic Matters (Episode 203) Adekunle Salawu
When Love Comes Around Zynnell Zuh & David Amah
When Love Happens Seyi Babatope, Diche Enuwa & Temitope Bolade
A Letter From Adam Lydia Forson
Best Costume Designer Project Name Nominee Name
October 1 Deola Sagoe & Obijei Oru
Dazzling Mirage Adebimpe Adebambo
Rush Tiona Wangechi
Love Or Something Like That Duaba Serwaa & Ophelia Crosslands
Under Your Skin Ngozi Jombo
Best Documentary Project Name Nominee Name
The Gift Of The Nile Yvonne Bassey
These Past Times Katman Dayil
Shashamane Southern Ethiopia Yvonne Bassey
Paradox Of Life Katman Dayil
The Masai Mara Adventure Yvonne Bassey
Best Writer (Drama) Project Name Nominee Name
A Place In The Stars Ita Hozaife & J.K. Amalou
Devil In The Detail Shirley Frimpong-Manso
Iyore Frank Rajah Arase
Yellow Cassava Damijo Efe Young
October 1 Tunde Babalola
Best Lighting Designer Project Name Nominee Name
October 1 Lanre Omofaye
The Antique DJ Tee
Verdict Stanlee Ohikhuare
Fundi-Mentals John Wambugu
Tales of Eve – Caged Tajudeen Abdulazeez
Best Indigenous Language – Hausa Project Name Nominee Name
Har Da MijiNa Abba Mikko Yakassai
Bincike Hafizu Bello & Abubakar Bashir
Maja Abba Miko Yakassai
Shagun Doka Andrew Ohio Ohiorenoya
Mai farin Jini Uzee Concept
Ni Da Matata Abba Miko Yakassai
Best Indigenous Language – Igbo Project Name Nominee Name
B for Boy Chika Anadu
Onye Ozi (The Messenger) Obi Emelonye
Olanma Onyekachukwu Okeke
Saint Ossai Collins Ezenwa
Oso Ossai Collins Ezenwa
Best Indigenous Language – Swahili Project Name Nominee Name
Network John Kallage
Veve Sarika Hemi Lakhani
Mama Duka Njoki Muhoho
Almasi Fredrick Odhiambo
Mdundiko Timothy Conrad
Best Indigenous Language – Yoruba Project Name Nominee Name
Olosa Temitayo Adeniyi
Dagbere Oluwole Cole
Dada Oni Paki Fidelis Duker
Alakada 2 Toyin Aimakhu
Iya Alalake Faithia Balogun
Best Make-Up Artist Project Name Nominee Name
October 1 Sacred – Lola Maja
Verdict Stanlee Ohikhuare
Iyore Matthew Alechenu Hyacient
A Place In The Stars Chinwem Elevoh & Sandra Udoewah
The Meeting Juliette Okoli
Best Movie (Comedy) Project Name Nominee Name
The Meeting Mildred Okwo & Rita Dominic
A Letter From Adam Lydia Forson
30 Days in Atlanta Ayo Makun
Jand Hustle Ehizojie Ojesebholo
When Love Comes Around Zynnell Zuh
Best Movie (Drama) Project Name Nominee Name
Devil In The Detail Shirley Frimpong-Manso
Invasion 1897 Lancelot Oduwa Imasuen
Secret Room Simon Peacemaker & Crey Ahanonu
A Place In The Stars Steve Gukas
October 1 Kunle Afolayan
Make.a.Move Ivie Okujaye
Best Director Project Name Nominee Name
Invasion 1897 Lancelot Oduwa Imasuen
A Place In The Stars Steve Gukas
Secret Room Eneaji Chris Eneng
Verdict Stanlee Ohikhuare
Love Or Something Like That Shirley Frimpong-Manso
Iyore Frank Rajah Arase
Make.A.Move Niyi Akinmolayan
October 1 Kunle Afolayan
Best New Media-Online Video Project Name Nominee Name
Verdict Stanlee Ohikhuare
Ogas At The Top Marie Lora-Mungai
Leeway Eric Aghimien
Hard Times Imoh Umoren
Between The Lines Likarion Wainaina
Best Movie 2014 Project Name Nominee Name
Invasion 1897 Lancelot Oduwa Imasuen
Yellow Cassava Zeb Ejiro
October 1 Kunle Afolayan
A Place In The Stars Steve Gukas
Iyore Frank Rajah Arase
Best Short Film Project Name Nominee Name
Verdict Stanlee Ohikhuare
Not Right Judith Audu
Brave Adeleke Dolapo
Oblivious Kiki Omeili
The Throne Jibril Mailafia
Best Sound Editor Project Name Nominee Name
A Place In The Stars Susan Penington
October 1 Kulanen Ikyo
Render To Caesar Michael Ogunlade
Gidi Up Muhammed Atta & Jadesola Osiberu
Love Or Something Like That Ivan Ayitey Kofi & Boachie-Mensah
The Antique Nathan ‘Flo’ Akiremi
Best Video Editor Project Name Nominee Name
A Place In The Stars Antonio Rui Ribeiro
Veve Roselidah Taabu Obala
October 1 Mike-Steve Adeleye
Devil In The Detail Nana Akua Manso
Reflections Victoria Akujobi
Best Supporting Actress Project Name Nominee Name
30 Days In Atlanta Ada Ameh
The Meeting Linda Ejiofor
30 Days In Atlanta Mercy Johnson
Gidi Up Iretiola Doyle
Confusion Na Wa Tunde Aladese
Best Supporting Actor Project Name Nominee Name
A Place In The Stars Segun Arinze
30 Days In Atlanta Richard Mofe Damijo
Iyore Yemi Blaq
Knocking On Heaven’s Door Blossom Chukwujekwu
When Love Happens O.C Ukeje
Best Television Series Project Name Nominee Name
The XYZ Show Godfrey  Mwampembwa
Shuga Georgia Arnold
Rush Rush series
Gidi Up Jadesola Osiberu
Maliposa Mingeli Palata
New Era Award Project Name Nominee Name
30 Days In Atlanta Ayo Makun
Make.A.Move Ivie Okujaiye
Being Mrs Elliot Omoni Oboli
October 1 & Dazzling Mirage Kunle Afolayan

 

To find out more about the AMVCAs and the nominees for the 2015 edition, logon to www.dstv.com and www.gotvafrica.com

[wp_ad_camp_2]

[wp_ad_camp_3]

Crazy Discounts & Celebrity Party? Get Ready For @WhiteXmasParty @ Ikeja City Mall On #WhiteFriday!
(PICZ) Funke Akindele, Toyin Lawani, Omawunmi, Others Win Awards At The Baileys-Sponsored ELOY Awards 2014!

What Do You Think?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.